Vojta Hurych

Jak a s čím blýskám

K sepsání tohoto článku (nikoliv recenze) mě přivedly časté dotazy, jaký externí systémový blesk na Fuji používám a jak řeším dálkové odpalování blesků.

 

Komu by tedy tento článek mohl být užitečný?

Fotografům, kteří fotí na Fuji a řeší:

– jaký externí blesk si pořídit,

– jaký dálkově odpalovaný systém externích blesků zvolit, pakliže ho ke své tvorbě chtějí použít.

Od začátku, co fotím svatby, je práce s blesky nedílnou součástí mého workflow. Zkusil jsem různá řešení a musím říci, že teprve nyní považuji současnou sestavu za ideální a bez nešťastných kompromisů. Ještě než se ale plně rozepíšu o tom, co nyní používám, bude vhodné osvětlit, k čemu externí blesky používám. 

 

Koho a jak fotím?

Jsem reportážní a svatební fotograf, který občas fotí portréty. Při reportážích výjimečně využiju externí blesk nasazený na těle. To proto, že foťáky od Fuji skvěle zvládají vysoké ISO. Navíc vždy dávám přednost, pokud to situace a ISO dovolí, dostupnému světlu. Podstatně častěji ale blýskám dálkově a to buď při studiových portrétech nebo večer na svatbách, když chci mít díky bleskům dramatičtější atmosféru ve scéně. Není to sice přirozené, je to ale podstatně zajímavější práce se světlem. Zkrátka mě to baví :) Posuďte sami, co všechno tyhle malý krabičky svedou.

Promo fotky skvělé kapely Bůhví.

Ukázka využití dálkově odpalovaných externích blesků při nedostatku světla v interiéru.

Využití dálkově odpalovaného blesku pro večerní portrét v exteriéru.

S čím jsem doposud blýskal?

Externí systémový blesk

Na systém Fuji jsem kompletně přešel před necelými třemi lety. Od té doby jsem s ním k naprosté spokojenosti nafotil přes 100 svateb. Co jsem od úplného začátku řešil, byly blesky. Tady Fuji doslova ujel vlak. Originální blesky od Fuji v době mého přechodu sice existovaly a přestože jsem vyzkoušel všechny, radost z nich jsem vždy jen dvakrát – při koupi a pak při prodeji. Buď bylo tristní materiálové zpracování a příšerná ergonomie (EF-42), použití nízkokapacitních AAA baterií (EF-20EF-X20) nebo přestřelená cena (EF-X500). Nemluvě o absenci jakéhokoliv integrovaného dálkového odpalování (netýká se EF-X500, který má optické odpalování, což je ale pro mé použití zcela nedostatečné).

Výsledek byl ten, že jsem v brašně (co kdyby) nosil Nissin i40, který jsem ale použil maximálně třikrát. Tento maličký blesk je super pro svou kompaktnost a přesto dostatečný výkon. Navíc je kvalitně zpracovaný a až banálně jednoduchý na ovládání (má kruhové voliče jako Fuji). Zkrátka japonská kvalita za super peníz.

Dálkově odpalovaný systém

Co se týče systému pro dálkové odpalování podporující Fuji, tak jsem jako první objevil čínský Cactus nabízející blesk (RF60) s integrovaným přijímačem, u kterého se dá pohodlně ovládat výkon záblesku (už žádné obcházení rozmístěných blesků kvůli nastavení výkonu záblesku) přímo odpalovačem (V6). Ten navíc mohl posloužit i jako přijímač, když se nasadil pod blesk jiného výrobce (tehdy Canon, Nikon, Pentax – dnes tuším i Nissin s odpalovačem V6 nové generace). Cactus byl ale, myslím, první systém, který na Fuji fungoval. Později se objevil pro Fuji i externí blesk Yongnuo (YN560-III) s odpalovačem (YN560-TX), který se na rozdíl od Cactusu V6 neumí naučit blesky jiných značek). Yongnuo jsem ale nikdy nezkoušel. Cactus byl sice drahý, kvalita zpracování spíše průměrná (no jo, Čína), ergonomie tak na hraně (stále jsem si čelem měnil na odpalovači výkon blesku), nic lepšího ale nebylo.

 

Jaké jsou moje požadavky na blesk?

poměr cena/kvalita aneb nemám peníze kupovat si levné věci (které se brzy rozpadnou a pak stejně musím koupit dražší a kvalitnější variantu),

všestranost aneb chci jeden blesk s dvojím využitím (na těle i mimo něj),

kompaktnost aneb chci mít vše v jedné brašně,

funkčnost aneb občas se hodí funkce jako TTL (a HSS),

jednoduchost aneb ať se mi to snadno používá.

S čím tedy nyní blýskám?

Vzhledem k tomu, že jsem byl spokojený (nevyuživatel) Nissin i40, toužebně jsem vyhlížel, kdy do prodeje přijde systém Air 1 i pro Fuji. Nissin mimochodem podporuje i platformy Canon, Nikon, Sony. Na Fuji se dostalo ke konci roku 2016 a já nyní můžu s klidným srdcem říci, že jsem nadmíru spokojen, protože všechny výše popsané body splnil právě systém Air 1 a blesk Nissin i60a.

Proč jsem s nynějším řešením tak spokojen?

V brašně mám nyní dvě i60a a k nim jeden odpalovač Air 1 (do teď jsem blesky musel nosit mimo brašnu v pouzdře na stativy).  Když bych potřeboval systémový externí blesk, i60a mi bohatě vystačí (papírově je dokonce výkonnější než EF-X500). Teď přichází pro mě ta podstatná věc, tyto blesky mohu pohodlně dálkově odpalovat. Nemluvě o tom, že umí dálkově TTL (super zpráva pro bleskové lenochy nebo začátečníky!). HSS se stávajícím firmaware i60a neumí, ale od české distribuce mám informaci, že Fuji uvolnil Nissinu potřebné řádky kódu, aby v další verzi firmware blesku byla tato (pro mě zbytečná) funkce dostupná. To hlavní je, že celý systém Air 1 je snadné spárovat i následně ovládát. 

Abych ale Nissin jen nechvalil:

– doufal jsem, že i60a bude “jen” nová i40 s přijímačem. Není, je větší. Posuďte sami na fotce níže. Je to cena za vyšší výkon a kýžený integoravaný radiový přijímač, kterou ale beru,

– odpalovač Air 1 je napájen bateriemi AAA. Navíc se nijak neindikuje vybití, prostě se odpalovač jen sám vypne,

– nemá závit 3/8, kterým lze blesk připevnit rovnou na stavit (někdy se to hodí, Cactus ho měl),

– nemá microUSB vstup pro update firmware (aktualizaci vám provedou jen v servisu, který ale velmi ochotně vyjde vstříc),

– zatím nemá HSS, což je dle informací servisu otázka jednoho či dvou měsíců (uvidíme).

Zleva doprava: Nissin i40, Nissin i60a, Cactus RF60 (pohled zezadu).

Zleva doprava: Nissin i40, Nissin i60a, Cactus RF60 (pohled z boku).

Zleva doprava: Nissin Air 1, Cactus V6 (pohled shora).

Co tedy doporučuju?

Sumasumárum, pokud hledáte systémový externí blesk a chcete nejlepší poměr kvalita/cena/praktičnost/kompaktnost, pak vám doporučuju Nissin i40.

Nissin i60a nasazený na Fuji XPro2.

 

Pokud byste rádi používali dálkově odpalované blesky, pak si pořiďte si Nissin i60a odpalovač Air 1.

Nissin i60na světelném stativu.

Nissin Air 1nasazený na Fuji XPro2.

Obojí je pro totiž řešení bez kompromisů.

 

P.S.: blesky umísťuji k velké spokojenosti na světelné stativy Manfrotto Nano s vychytaným držákem (deštníků) Manfrotto Blitzneiger. Baterky Eneloop Pro, které mě nikdy nenechaly ve štychu, nabíjím v nabíječce a diagnostické stanici FK Technics IPC-1L

P.P.S.: pokud prahnete po techničtějším popisu, resp. po recenzi, mrkněte na blog CANONKLUBU.

 

Mohlo by vás zajímat

Prostor pro vaše komentáře

Michal (26. 01. 2017 08:52)

Ahoj,

Ahoj, mam jen dotaz k nissin odpalovaci. Mam ted nejake starsi blesky yongnuo na canon a premyslim, ze bych poridil jeden nissin i40 na fuji a k tomu nissin air opalovac + prijimace. Zvladne ten air ovladat na dalku silu zablesku i na tech blescich yongnuo? Díky

Vojta Hurych (26. 01. 2017 15:53)

Ahoj Michale, opravdu bych ti rád poradil, ale Yongnuo jsem nikdy nevlastnil, takže nemám ani možnost odzkoušet. Zkus se zeptat přímo českého zastoupení nebo na FB ve Fuji skupině. Vojta

Tomáš (20. 03. 2017 20:36)

Ahoj,
mě by prakticky jen zajímalo, kde ten externí blesk při svatební párty stojí. Nebo drží asistent? Vím, že to pár lidí takhle dělá, ale pořád nedokážu pochopit, kde to v tý večerní vřavě "posilněných" svatebčanů můžeš nechat bezstarostně stát :) A aby byla scéna dobře nasvícená, tak svatebčeni kolem blesku nebo s bleskem za největší tančící skupinou? Díky! Tomáš.

Vojta Hurych (20. 03. 2017 21:37)

Ahoj Tome,

není v tom žádný kouzlo, obvykle blesky umístím do rohů místnosti a víc neřeším. Nikdy se mi nestalo, že by nějaký bujarý svatebčan stativy shodil na zem :) A kam je umísťuju? Doslova si hraju a zkouším to, protože to je část reportáže, která je k tomu jak stvořená. Někdy blejskám do zad, někdy do zad i do obličeje, někdy ze strany... no a většinou tak, jak to vyjde, protože nic není špatně :)

Standa Šebek (13. 06. 2017 23:19)

Ahoj Vojto,

dokonalý článek, který precizně od začátku do konce odpověděl na všechny otázky, které jsem měl:-).
Fuji Forever!

Vojta Hurych (13. 06. 2017 23:54)

Stando, díky za koment, jsem rád, že byl článek pomohl! :)

728 159 444 zavolejte mi

Mánesova 925, Hradec Králové stavte se na kafe

vojta@hurych.cz napište mi

Aby vám u mě na webu všechno dobře fungovalo, používám cookies.